Stravování podle metabolického typu je sice teorie, kterou začali nutriční terapeuti praktikovat až ve dvacátém století, ale jde o metodu, která vychází ze starodávné indické, čínské, egyptské i řecké medicíny. Základem je teorie, že každý člověk má jiné biochemické složení a patří k jinému endokrinnímu typu.
S tím souvisí odlišný vztah k jednotlivým druhům potravin, jejich trávení a spalování a proto každému typu vyhovuje jiné složení stravy. Dlouhodobý nedostatek některých vhodných potravin nebo nesprávný výběr podle metabolického typu vede k chronickým chorobám a také k obezitě nebo problémům s trávením. To, jaký jste typ, si nechte zjistit u nutričního terapeuta, který vám nechá vyplnit speciální dotazník, podle kterého se to dá zjistit. Případně to jde mnohem přesněji z vyšetření krve.
Typ sacharidový
Tyto typy přibírají výraznější kolem pasu a břicha a příliš na ně neplatí drastické diety ani brutální tréninky. Potřebuje ze všeho nejvíc klid a kvalitní spánek, během kterého nastupují důležité hormony, které řídí metabolismus. Pokud se nám nedostává dost spánku, nemůžeme se divit, že se ručička na váze skoro nepohne. V jídelníčku by měl tento typ přirozeně omezit kofein a všechny energetické nápoje. Hlavním nepřítelem jsou cukry. Sacharidy by měl sice jíst ve větší míře, ale pouze v potravinách s vysokým obsahem vlákniny a nízkým glykemickým indexem.
Co jíst, když jste sacharidový typ?
Dopřát si můžete neomezené množství čerstvé zeleniny, ale také ovoce, včetně toho s vysokým obsahem cukru. Určitě byste měli do jídelníčku zařadit obiloviny ve formě pečiva či těstovin. Mléčné výrobky volte spíše nízkotučné. Minimální jezte ořechy a semínka, šetřete tukem. Z masa je vhodné kuřecí a krůtí, ryby a z uzenin maximálně hubená šunka.
Poměr potravin:
15 až 20% proteinů, 70 až 80% sacharidů, 5 až 10% tuku
Typ proteinový
Toto je typ lidí s metabolismem s rychlou oxidací. Zní to složitě, ale v praxi to znamená, že člověk s tímto typem metabolismu dokáže rychle měnit bílkoviny a tuky na energii. Bývá často hladový, má rád mastné a slaná jídla. Nízkokalorické diety u těchto lidí nefungují, protože u nich vzbuzují pocit únavy, nervozity a úzkost. Proteinové typy mohou jíst všechny typy masa včetně vnitřností, ryb a mořských plodů. Nedoporučují se velké přílohy, ideální příloha je zelenina.
Co jíst, když jste proteinový typ?
Kromě výše uvedeného je pro vás také vhodná zelenina, tedy zejména mrkev, chřest, artyčoky, květák, luštěniny, brambory a z ovoce pak avokádo, jablka, banány a hrušky. Mléko je vhodné plnotučné, z obilovin lze jíst všechny, můžete si občas dopřát i ořechy a semena. Nevadí ani smetanové, sójové a jiné omáčky. Chcete-li nějaký zákusek, pak jsou vhodné ty z tvarohu.
Poměr potravin:
45 až 50% proteinů, 30 až 35% sacharidů, 20% tuků
Nepřehlédněte:
Typ smíšený
Tak, pokud patříte právě k tomuto metabolickému typu, je to asi to nejlepší, co vás mohlo potkat. Tento typ přibírá i hubne rovnoměrně všude. Pozor ale na štítnou žlázu, může ji rozhodit zvýšená hladina estrogenu, a to je důvod, proč většina žen po dětech přibere. Estrogen zpomaluje činnost štítné žlázy, a tím pádem i metabolismus. Smíšený typ má výhodu, že může jíst mix typu proteinového a sacharidového.

Poměr potravin:
40 až 45% proteinů, 30 až 35% sacharidů, 20% tuků
Příklad jídelníčku pro smíšený typ
Snídaně: Žitný chléb s tvrdým sýrem a šunkou, paprika
Svačina: Tvaroh s pažitkou
Oběd: Losos na grilu, dušená zeleninová směs
Svačina: kefírové mléko neochucené
Večeře: Vaječná omeleta s dušeným čerstvým špenátem a kousky sýra